Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Tiskárny

Jak vybírat tiskárnu?

Jestliže uvažujete o koupi tiskárny nebo multifunkčního zařízení, měli byste si nákup nejprve dobře rozmyslet, protože se jedná o relativně velkou investici. Náklady na tisk tvoří pro někoho až překvapivou část měsíčního firemního rozpočtu, takže správným rozhodnutím můžete sobě nebo své firmě ušetřit nemalé finanční prostředky. Vzhledem ke stále klesajícím cenám samotných zařízení, se poměr nákladů více přiklání k částkám za spotřební materiál (inkoustové náplně, tonery, tiskové válce, zapékací jednotky, barvící pásky, papíry apod.), a proto než porovnávat pořizovací náklady, je lepší spočítat si celkové náklady na provoz. 

 

Rychlé odkazy:
Nejlevnější tiskárny inkoustové
Nejlevnější tiskárny laserové
Tiskárny vhodné pro tisk fotorafií
Profesionální velkoformátové tiskárny
Odkazy na osvědčené výrobce: Hewlett-Packard, Canon, Epson, Samsung

Podle čeho vybírat?

Je dobré si uvědomit, pro jaký účel chcete zařízení využívat. Jestli pro domácí nebo firemní tisk, jestli chcete tisknout barevně nebo vám stačí černobíle, jakou požadujete kvalitu tisku. Jestliže chcete nakoupit více zařízení, je efektivnější dodání a servis od jednoho dodavatele. Stojí za to si také povšimnout údaje o maximálním měsíčním zatížení tiskárny či multifunkce. U něho je ale nutné si uvědomit, že to je údaj, který značí opravdové maximum výrobku, nikoliv možné pravidelné zatížení. To se pak pohybuje kolem jedné pětiny uvedeného čísla.

Jaký typ tiskárny vybrat?

Kdy sáhnout po multifunkčním zařízení

Tzv. multifunkce jsou tiskárny obohaceny o další kancelářská zařízení jako skener, kopírka či fax, čímž dochází jak k úspoře místa na vašem stole, tak i vašich finančních prostředků. Multifunkční tiskárnu byste měli zvolit tehdy, kdy potřebujete využívat jak tiskárnu, tak skener, kopírku nebo fax.


Jehličkové tiskárny

Jedná se o nejstarší technologii mezi tiskárnami. Způsob, jakým tisknou, se podobá klasickým psacím strojům. Tisková hlava s jehličkami se pohybuje do strany a jehličky naráží do papíru přes barvící pásku. Tím vzniká text nebo jednoduchá grafika složená z bodů.

 

Inkoustové tiskárny

V současnosti velmi populární inkoustové tiskárny pracují na principu bezkontaktního přenášení drobných kapiček inkoustu z tiskové hlavy na potiskované médium. Tyto tiskárny nabízejí velmi široké možnosti uplatnění.


Laserové tiskárny

Laserové tiskárny pracují na principu vytváření tiskového obrazu na fotocitlivý selenový otočný válec pomocí světelného paprsku (laser, LED). Na nasvícené části válce vzniká náboj, který zachytí tonerový prášek. Následně je válec přitlačen na papír. Pro větší trvanlivost papír prochází tzv. zapékací jednotkou, kde se pomocí tlaku a vysoké teploty (kolem 180°C) toner na papíru zafixuje.


Jak se zorientovat v technických parametrech

Pokud nemáme úplně jasnou představu, jaké zařízení chceme pořídit, můžou nám pomoci technická specifikace jednotlivých výrobků.

    * Způsob tisku/tisková technologie: udává obecně typ tiskárny (Inkoust, laser, atd.)
    * Formát papíru: udává maximální možnou velikost použitého papíru (přesné výčty všech podporovaných medií bývají uvedeny níže)
    * Rychlost tisku: udává maximální počet vytisknutých stránek za minutu, upřesňuje se typ tisku (barevně/černobíle)
    * Kvalita tisku/rozlišení: udává maximální rozlišení tisku; jednotkou je dpi (dots per inch = obrazových bodů: pixelů na palec). 300dpi stačí pro tisk běžného kancelářského textu bez grafiky, bez
    * Typy použitelných medií: výčet všech možných medií, na které umí zařízení tisknout (kancelářský papír, obálky, štítky, fólie, CD a DVD, atd.
    * Velikost použitelných médií: tady prakticky neexistuje omezení, tiskne se od velmi malých formátů (složenky, dopisní obálky, štítky) až po formát A0. Standard u kancelářského papíru je formát A4 (210 x 297 mm).
    * Kapacita zásobníku: maximální výstupní kapacita, udává se v listech.

Toto jsou základní parametry, které bývají uvedeny u většiny zařízení, další údaje jsou uváděny s ohledem na jeho specializaci. Například u tiskáren, které podporují tisk fotografií, bývá označeno, zda je zařízení kompatibilní s funkci PictBridge. Tato funkce umožňuje tisk fotografií přímo z digitálního fotoaparátu pomocí kabelu či paměťové karty. Taková zařízení mohou být vybaveny malými LCD displeji.

Pokud chcete zařízení používat ve firmě, je dobré si všimnout možnosti zapojení do sítě. Některá zařízení dokonce umožňují připojení přes Wi-fi
 

Vybrat tiskárnu podle parametrů

Porovnat tiskárny